Jak pić whisky. Co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o właściwą degustację

image

Jak pić whisky W 2009 roku stworzyłem filmik, w którym pokazałem jak. Od tego czasu filmik został obejrzany ponad 120 000 razy. Chociaż trochę się rumienię, gdy o tym myślę, nadal uważam, że warto go obejrzeć. Ale czas płynie. (A może to whiskey? ??? Dowiedziałam się więcej o tej pozornie łatwej czynności i pomyślałam, że Wy również powinniście wiedzieć więcej. Ten wpis ma drugie dno.

Szklanka do Whisky

Najczęściej whisky podaje się w szklance typu tumbler lub Old Fashion. W USA tumbler jest często wypełniony kostkami lodu. Jest to świetna szklanka do użycia podczas picia whisky. Kiedy jednak chcesz dokonać analizy sensorycznej, tzn. Jeśli chcesz pić whisky, aby nie tylko cieszyć się nią, ale także zrozumieć lub ocenić jej smak, wtedy najlepszym naczyniem jest szklanka, która ma zwężenie na górze.

Mała nakrętka tulipana nad koniakiem pozwala zbliżyć nos do lustrzanego odbicia whisky. Kieliszki do tulipana występują w różnych kształtach. Różnice mogą być subtelne, ale mogą mieć znaczący wpływ na odbiór alkoholu.

Na rynku jest niewiele produktów ze szkła tulipanowego. Większość dostępnych kieliszków to niskiej jakości szkła maszynowe. GlenCarain Glass to kolejne szkło, które jest powszechnie dostępne. Szklanka jest zbyt duża, aby pić małe porcje whisky do analizy sensorycznej. Szklanki Miler Spirits Tulip to najlepsze szkło do whisky, jakiego kiedykolwiek używałem, bez względu na to, jak skromnie to brzmi. Pierwsze 1000 szklanek, które udostępniłem czytelnikom do zakupu, wyprzedało się niemal w całości w przedsprzedaży. A same szklanki otrzymały świetne opinie.

Kiedy należy pić whisky?

Przebiegłem 10 kilometrów i wróciłem do domu, aby zrecenzować Jim Beama, którego obiecałem moim czytelnikom na Facebooku. Szybko okazało się, że zmarnowałem pięć szklanek whisky, bo wszystkie smakowały podobnie. Podobnie jest, gdy stołuję się w restauracjach, mam kaca lub brakuje mi snu, mam niedrożność w nosie lub gdy nie jestem dobrze wypoczęty. Dobrze jest mieć ze sobą podczas każdej degustacji znajomą whisky jako przewodnik.

Ja używam Woodford Reserve dla bourbonów, Glenlivet 12 lub Highland Park 12 dla whisky słodowych w zależności od stylu i produkcji, oraz Caol Ila 12, lub Laphroaig 10 dla whisky torfowych. Mogę więc być pewien, że moje oceny opierają się na znanym mi standardzie. Pamiętajmy, że należy pić w kontekście. To trudne dla początkujących, ale idealnie jest móc spróbować kilku produktów z jednej destylarni lub przynajmniej tego samego stylu/regionu (jeśli region ma jeszcze dziś znaczenie).

Jak nalewać whisky

Unikajmy robienia z igły widelca. Jeśli jest ktoś, kogo nie znoszę, to są to "tipplerzy" i "mistrzowie teorii", którzy nie piją coli, bo nie wolno, a whisky nalewają sobie z białym ręcznikiem przeciągniętym przez przedramię. Ja nie lubię pić whisky w ten sposób. Piję to, na co mam ochotę. Nie oznacza to, że nie należy być świadomym kilku rzeczy przed nalaniem. Najlepiej trzymać butelkę tylko jedną ręką i to u podstawy. Można też zadbać o to, by szyjka nie dotykała brzegu szklanej miski. Jeśli nauczysz się, jak z gracją i ładnie okrążać butelkę, będziesz mógł zaimponować swoim gościom podczas serwowania trunków.

Co oznacza kolor whisky?

Whisky ciemnieje wraz z wiekiem. Starsze whisky mogą mieć ciemny bursztynowy kolor, natomiast młodsze whisky mają kolor słomkowy. Należy pamiętać, że kolor whisky zależy od beczki, w której była starzona. Niestety, prawie wszystkie podstawowe whisky są dziś zabarwione karmelem, więc korelacja koloru i wieku jest bardzo umowna.

A co z wodą?

Odpowiedź na pytanie "Jak pić whisky?" brzmi: Tylko z wodą! Odpowiedź zawsze brzmi: Tylko z wodą. Dodawanie wody do whisky może być romantycznym i inspirującym zajęciem. Robimy coś, o czym nikt inny nie wie! W tej czynności zalecany jest umiar. Przedstawiciele handlowi marek blended whisky chodzą po barach i sklepach, w których sprzedawane są ich produkty, opowiadając ludziom historie o dodawaniu 1/2 objętości wody do whisky, bo "tak robią Master Blenders". Robią to, oczywiście. Mieszają whisky dopiero po jej powąchaniu. Jeśli chcesz czegoś więcej niż Scotch & Soda to picie whisky rozcieńczonej w połowie wodą nie jest drogą do celu! Intensywność smaku jest częścią równania.

To dlatego, że popularne blendy nie mogą konkurować nawet z najprostszymi słodami. Trudno jest pokazać smak whisky blended, gdy podaje się ją prosto z butelki, ze względu na wyraźnie wyczuwalny alkohol. Dzieje się tak nawet w przypadku whisky starzonej zaledwie trzy lata, co jest najczęściej spotykane. Popularne na rynku blendy powinny być podawane z lodem i colą.

A co z whisky typu single malt?

Słody to zupełnie inna sprawa. Nie uważam, że wszystkie słody są złe w smaku. Ale, intensywność smaku w prawie wszystkich jest bardzo duża. Woda zmienia współczynniki podziału lotnego wody i etanolu. Dzięki temu stają się one bardziej lotne i łatwiejsze do wyczucia. Dodatek wody może również złagodzić ostry smak, który jest spowodowany wysoką zawartością alkoholu w whisky, które są butelkowane w wersji cask-strength.

Ważne jest, aby upewnić się, że ilość dodanej wody nie jest nadmierna, w przeciwnym razie whisky zostanie "utopiona". Ja dodaję kilka kropel. Jeśli nie posiadasz pipety, to wlej bardzo mało wody do szklanek. To wszystko! Dodanie wody dotyczy głównie whisky, które są butelkowane w wersji cask-strength. Whisky o zawartości alkoholu do 40% zostały już rozcieńczone przez producenta wodą i rzadko potrzebują jej więcej.

Jak wąchać whisky

Jak pić whisky to pytanie, na które każdy oczekuje szybkiej odpowiedzi. Sprawa jest bardziej złożona, a trzeba do niej zaliczyć czynność wąchania, która tylko z pozoru jest prosta. Pierwszą rzeczą, z którą nasze nosy muszą sobie poradzić, jeśli chodzi o alkohole starzone, jest lotność (i alkohol) whisky słodowej. Aromat starzonych alkoholi może być tak silny, że może "wyłączyć" nasze nozdrza i sprawić, że nic nie poczujemy. Ważne jest, aby do whisky podchodzić z rozwagą. Zaczynamy od wąchania whisky z daleka i stosujemy tylko pół wdechy. Po pewnym czasie zaczynamy wdychać głębiej. Zanim będziesz w stanie nazwać poszczególne nuty zapachowe, w Twojej szklance znajdzie się whisky. Jednak wskazana przeze mnie ścieżka jest najszybszą drogą do osiągnięcia tego poziomu.

Jak pić whisky

Do whisky trzeba przyzwyczaić język i nos. Pijemy ją w temperaturze pokojowej i bez żadnych dodatków (poza kilkoma kroplami wody, co jest opcjonalne). Po raz kolejny nieoceniona (dosłownie) jest whisky, której używam jako swojego "standardu". Niestety, za pierwszym razem, gdy degustujemy whisky, zawsze jest ona gorsza od kolejnych prób. Dzieje się tak dlatego, że nerw trójdzielny, którego zakończenia znajdują się również na języku, sprawia nam ból po spożyciu toksycznej substancji. W jaki sposób pić whisky? Już przy pierwszym łyku przepłucz usta, aby whisky mogła dotrzeć do wszystkich kubków smakowych. Nerw trójdzielny zareaguje na ten bodziec tylko wtedy, gdy będziemy go wielokrotnie powtarzać. Teraz już wiesz, dlaczego wódka lepiej smakuje na weselu. ?? ?

Zmysł smaku to narzędzie analityczne, które jest prymitywne w obliczu złożoności świata wiekowych alkoholi. Rozpoznaje tylko sześć smaków (słodki, gorzki, umami, kwaśny i metaliczny). Na języku, przy zamkniętych ustach, whiskey nie wykaże zbytniej złożoności. Będzie można jedynie stwierdzić, czy jest oleista lub pieprzna, łagodna lub ekstraktywna, słodka lub kwaśna. Magia whisky, lub jej brak, ujawnia się dopiero po wessaniu powietrza i przełknięciu niewielkiej ilości whisky. Ten finisz może być złożony i trwać przez długi czas. Okoliczne brodawki, małe kulki na czubku języka, również odgrywają ważną rolę w postrzeganiu i długości finiszu. Ale w tym artykule nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby je omówić. Może innym razem? ?? ?

Jak oceniać whisky

Istnieje kilka systemów oceny whisky. Wybierając, który system zastosować, przyjrzałem się im wszystkim dokładnie. Wybrałem system, który opierał się na skali 100 punktów.

Bestofwhisky.co.uk również używa skali 10-punktowej. Te dwie skale są trudne do skorelowania, ponieważ jedna jest liniowa, a druga wykładnicza.

Dla początkujących najlepiej jest używać 3-gwiazdkowej skali ocen:

* - Niedobrze

** - Dobrze

*** - Bardzo dobry

Twoja przygoda z whiskey nabierze tempa, gdy opanujesz dwie pierwsze wagi. Niestety, efektem ubocznym doskonale przeprowadzonej kuracji odchudzającej może być. ??? Szczupły portfel nie jest zresztą zły. ?? ?

Czy warto się w niego zaopatrzyć?

Whisky jest moją życiową pasją. Jest dla mnie źródłem wielkiej radości, a także bodźcem do dalszego rozwoju i głębszego zrozumienia świata alkoholi i ludzi. Wierzę, że metodyczne i świadome podejście do whisky, a także innych alkoholi wiekowych, może wiele zmienić. Szczególnie dotyczy to Polski, gdzie kultura picia i wiedza o alkoholach jest na bardzo niskim poziomie. Prowadzi to do smutnego scenariusza, w którym ludzie gonią za pijaństwem i butelkami, które mają odpowiednie logo, ale nie zawartość. Można to zmienić. Wystarczy wiedzieć jak prawidłowo pić whisky i pić z rozmysłem