Czy whiskey jest dobra dla kobiet?

image

Czy whisky jest tylko dla kobiet? Stereotypy na temat whisky są nieskończone. W swojej eksploracji światowej whisky stawiam sobie za cel obalanie stereotypów dotyczących alkoholu i promowanie rozsądnego podejścia. Tym razem chcę obalić stereotyp, że zmaskulinizowana whisky nie jest dla kobiet. Czy rzeczywiście tak jest?

Taka opinia wynika z nastawienia, jakie mają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Mężczyźni często nie znają świata whisky, więc nie mogą pomóc paniom w jego zrozumieniu. Kobiety natomiast są przerażone opowieściami i procentami o rozcieńczaniu whisky czymkolwiek, w tym "bimbrem dla myszy", więc nie chcą jej nawet dotykać. Dlaczego miałyby to robić? Jest tyle trunków do wyboru.

Czy whisky jest tylko dla kobiet? Strach ma duże, przerażające oczy!

Wiele kobiet sceptycznie podchodzi do alkoholi. Nic dziwnego, że tak popularna w Polsce wódka kreuje obraz alkoholi zupełnie inny od tego, co oferują lagery takie jak whisk(e)y. Odłóżmy to na chwilę na bok i przeanalizujmy różne sposoby podawania whisk(e)y. Nawet jeśli niektóre z nich kogoś urażą, to spodobają się wielu kobietom. Jestem przekonany, że mężczyźni również zasmakują w tych trunkach, czy się do tego przyznają, czy nie.

Likiery na bazie whisky

Jest to pierwszy krok do picia whisky. Likiery te mają ABV zazwyczaj na poziomie 17%. Najpopularniejsze na rynku są likiery Irish Cream robione z irlandzkiej whiskey. Dla bardziej ciekawskich pań dostępne są również likiery kremowe wykonane ze szkockiej whisky słodowej. Likiery te dostępne są z lodem lub bez.

Whisky z colą

To nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Whisky i schłodzona Cola z lodem doskonale się ze sobą komponują. Nawet niewielka ilość alkoholu może pozostawić charakterystyczny aromat, który przemawia zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Ten prosty koktajl najlepiej przygotować z mieszanki whisky którejś z popularnych i powszechnie dostępnych marek.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w moim popularnym artykule Czy można pić whisky z colą?

Scotch&Soda

Wiele osób lubi wyjątkowy smak wody gazowanej po dodaniu do niej whisky. Scotch&Soda może być świetnym "pierwszym krokiem" w świecie whisky. Warto zauważyć, że Winston Churchill stale pił ten napój.

Whisky z sokami owocowymi

Do najpopularniejszych połączeń należy whisky i sok z czarnej porzeczki, pomarańczy lub jabłek. Poznałem wiele kobiet, które uwielbiają ten sposób podawania whisky.

Bourbon na lodzie

On the rocks to sposób na serwowanie. Dla urozmaicenia polecam spróbować amerykańskiej whiskey, którą tradycyjnie podaje się na lodzie. Można to zrobić z każdą szkocką whisky (malt lub blended).

Whisky słodowa

Najwyższy stopień wtajemniczenia. Należy zauważyć, że nie jest konieczne poznanie whisky i wszystkich jej aspektów opisanych powyżej, aby cieszyć się whisky słodową. Prawdą jest, że nie każdy będzie lubił whisky. Niemniej jednak podczas moich degustacji spotykam wiele pań i panów, którzy zakochują się w nawet najbardziej dymnych czy ostrych typach.

Nie będziesz nawet pierwszym

Na Zachodzie whisky to nie tylko trunek dla mężczyzn. Skyy Spirits, dostrzegając trend na rynku i uruchamiając inicjatywę Women & Whiskies, organizuje cykliczne spotkania dla kobiet, które chcą dowiedzieć się więcej o tym alkoholu. Panie!!! Czekam, czy ten trend rozwinie się w Polsce.

Czy whisky jest tylko dla kobiet? Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że na pytanie, czy whisky jest odpowiednia dla kobiet, odpowiedź jest tylko jedna. Jest ona oczywista! Istnieje wiele sposobów, w jaki kobiety mogą odkrywać whisky. Niektóre z nich, podobnie jak niektórzy panowie, w końcu sięgną po cask strength whisky single malt, by udowodnić, że delektowanie się wspaniałymi smakami w whisky jest możliwe bez względu na wiek.